خانه / دسته‌بندی نشده / چگونگی تهیه لپه از نخود

چگونگی تهیه لپه از نخود

فرآیند تهیه لپه از نخود در مراحل مختلفی صورت می گیرد و چگونگی آن به تجهیزات مراکز لپه کوبی بستگی دارد.
نخود در خانواده حبوبات قرار دارد و دارای انواع و اندازه های مختلفی است که نوع بسیار مرغوب آن دانه درشت و یکدست است.در نمونه های درشت که سایز ۷ تا ۱۰ دارند، می توان برای صادرات و نیز بسته بندی از آن استفاده کرد. اغلب نمونه های کرمانشاهی از این نخود هستند و قیمت بالایی هم دارند. نوعی از نخود وجود دارد که دانه های بسیار ریزی دارد و رنگ پوستش هم تیره و یا تقریبا سیاه رنگ است. این نوع نخود چون در بازار مصرف چندانی ندارد برای تهیه لپه مورد استفاده قرار می گیرد. البته نخود لپه ای می تواند از نوع روسی هم باشد. به هر حال سایزی بیشتر از ۶ نخواهد داشت.

مراحل تهیه نخود از لپه

برای تهیه لپه ابتدا نخودها را خیس کرده و بعد از آن این نخودها وارد دستگاه لپه کوبی می شکند که با این عمل ضربه هایی به نخود خیس خورده وارد می کنند و نخود از خط وسطش به دو نیم می شود.
در مرحله بعد پوست نخود که در اثر ضربه از آن خارج شده است باید از بقیه محصول جدا شوند و این محصولات در شرایط دمایی و رطوبی خاصی خشک می شوند و در نهایت تبدیل به محصول لپه می شوند.البته عملیات بوجاری کردن را با دستگاه های خاص انجام می دهند و در عین حال خشک شدن هم باید در آفتاب انجام شود. این ها نیاز به فضا دارد.

تهیه لپه

مدت زمان پخت لپه در زودپز

در زمانی که لپه ها آماده شده اند و شما آن ها را به عنوان مصرف کننده تهیه می کنید، باید حتماً از نوع زودپز باشند، لپه های زودپز جنس مرغوب لپه هستند که اغلب از مارک آذرشهر و یا حتی اتیوپی و تانزانیا در بازار یافت می شوند. این زودپز بودن یعنی این که زمانی که در قابلمه و یا حتی زودپز این لپه ها را می ریزید، تنها ۳۰ دقیقه تا پخت کامل زمان نیاز است. البته گاهی آن قدر خوش پخت هستند که در این مدت هم فرم خود را از دست می دهند و کافی است مدت زمان کمتری برای این منظور بگذارید. خوبی خوش پخت و زودپز بودن در این است که موادی چون ویتامین های گروه b که با حرارت ناپایدارند، از بین نرفته و می توان از آن ها استفاده نمود.نخود های لپه ای چون ارزان تر هستند برای قیمت ارزان تر لپه هم می توان برنامه ریزی کرد.

چگونگی تهیه لپه
جهت خريد و فروش اين محصول ميتوانيد با ما در ارتباط باشيد:
مدیر فروش: مرضیه صیفی
شماره همراه: 09184687293
کانال تلگرام: aradhobobat@
پست الکترونيکي: aradhobobat@gmail.com
آدرس سایت: www.aradhobobat.com

مطلب پیشنهادی

صادرات نخود در سایزهای مختلف

با توجه به درجه مرغوبیت نخود ایران، صادرات آن در سایزهای مختلف صورت می گیرد و از این طریق در اقتصاد ملی تاثیر مثبتی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

کانال تلگرام